Този луд, луд Китай

Лудница, ненормално, шокиращо, революционно… Това са задължително присъстващите думи във всички заглавия в световния спортен печат през последните дни що се касае до отразяване на новините от китайското футболно първенство. Само за някакви си десетина дни от място, където залязващи футболни звезди отиват да изкарат някой и друг долар, китайската лига се превърна в най-харчещия шампионат на планетата. До момента „Тянзин“, „Гуанджоу“, „Джянсу“ и компания са пръснали за правата на играчи повече пари, отколкото вечните шампиони по харчене в английската Висша лига.

И това е само началото. В рамките на последните 24 часа китайските клубове за пореден път показаха, че не се шегуват. Платиха се 50 млн. евро за бразилеца Алекс Тейшейра, силно желан от „Ливърпул“. Вестник „Индипендънт“ разкри, че „Челси“ е отказал колосална оферта от 57,5 млн. паунда от страна на „Джянсу“ за Оскар… може би с идеята, че китайците ще извадят по-голяма пачка.

Alex Teixeira
Алекс Тейшейра (вдясно) стана най-скъпият футболист в историята на китайския футбол, след като беше привлечен за 50 млн. евро в „Джянсу“.

Един от най-добрите футболисти в Англия – звездата на „Манчестър Сити“ Яя Туре, е изкушаван от „Гуанджоу“ и „Джянсу“. Настоящият договор на Туре с „гражданите“ изтича през лятото на 2017 година, а голяма част от китайските клубове са готови да извадят между 15 и 20 млн. евро за 32-годишния футболист. Говори се и за заплата в порядъка на 40 милиона евро на сезон, което означава по 760 хиляди евро на седмица.

Yaya Toure
Според много публикации Яя Туре (на снимката) и Оскар ще са поредните футболни звезди, които скоро ще поемат към Китай.

Трансферният прозорец в най-многолюдната страна в света затваря чак на 26 февруари, което означава, че със сигурност ще станем свидетели на още няколко колосални покупки.
А ако някой все още се съмнява, че в Китай се харчат луди пари за футболисти, само ще припомним, че в тази държава има клуб, който е готов да брои 1 млн. евро за Валери Божинов… Е, може би понякога азиатците наистина се шегуват.

Хроника на трансферите
Само преди броени часове беше обявен официално и най-скъпият трансфер в историята на китайския футбол. Основната трансферна цел на „Ливърпул“ – Алекс Тейшейра, официално премина в китайския „Джянсу Сунин“ срещу колосалната сума от 50 милиона евро – сума, която от „Ливърпул“ не бяха способни да извадят. Още по-впечатляващи са параметрите по договора на 26-годишния бразилски национал, който ще прибира по 240 000 евро на седмица.

Преди дни – в сряда, „Гуанджоу Евъргранд” плати колосалните 45,8 млн. долара за договор с нападателя на „Атлетико“ (М)” Джаксън Мартинес. 29-годишният колумбиец подписа четиригодишен договор.
Миналата седмица пък „Джянсу Сунин” подписа с 28-годишния бразилец Рамирес от „Челси” за 28,5 млн. долара, а „Шанхай Шънхуа” привлече колумбийската звезда Фреди Гуарин от „Интер” за 14 млн. долара.

Допреди лудницата, започнала преди 10-ина дни, най-скъпият трансфер в китайската лига беше осъществен през юни 2015 г., когато „Гуанджоу Евъргранд” подписа договор с бразилската звезда и бивш халф на „Тотнъм Хотспър” Паулиньо за 14 млн. долара.

Именно „Гуанджоу“ започна китайската футболна революция през 2014 г., когато привлече италианските национали Алберто Джилардино и Алесандро Диаманти, но ги отдаде под наем след като те бяха изиграли едва по 15-ина мача за азиатския тим.

Кой кой е в китайската лига
Тянзин Сунцзян е клуб от второто ниво на китайския футбол се контролира от медицинската корпорация Quanjian Natural Medicine, в която се включват онкологична клиника, производство на лекарства и изследователски институт в областта на здравеопазването. През 2015 година доходите на корпорацията са в размер на 10 милиарда юана (повече от 1,5 милиарда долара). Плановете на собствениците са тимът да бъде във Висшия ешелон на Китай, а трансферите са достатъчно значими, след като една от звездите на бразилския „Сантос“ Жеуванио се присъедини към тима за 11 милиона евро. Треньор на тима е Вандерлей Люксембурго.

Шанхай Шенхуа принадлежи на строителната фирма Greenland Group, която работи не само в Китай, но и в други точки на света – Лондон, Лос Анджелис и Ню Йорк. Продажбите на собствениците на Шанхай са в размер на 42,5 милиарда долара на година.
Отборът е воден от бившия наставник на „Атлетико“ (М) Грегорио Мансано. Освен новото звездно попълнение Фреди Гуарин, тук играе и бившият нападател на „Челси“ Демба Ба. През последните години в този тим играха Дидие Дрогба и Никола Анелка, а треньор е бил и Люпко Петрович.

Джянсу – новият клуб на дошлият от „Челси“ Рамирес и Алекс Тейшейра от „Шахтьор“ (Д) беше закупен през декември 2015 година от Suning Commerce. Сделката е оценена на стойност от 523 милиона юана (80 милиона долара). Компанията е достатъчно сериозна, а 20 процента от акциите й бяха закупени от голям интернет-гигант. В Китай Suning Commerce има повече от 1600 магазина. Треньор е румънецът Дан Петреску.

Гуанджоу Евъргранд – най-силният и най-популярен в световен план клуб в Китай е и победител в последното издание на Азиатската шампионска лига, Клубът е собственост на две мощни фирми. Това са строителната компания Evergrande Real Estate (състоянието на президента на компанията е оценено на повече от 6 милиарда долара) и интернет компания, чиито президент има доход от 22 милиарда долара.
Треньор е бившият наставник на бразилския национален отбор Луиш Фелипе Сколари, а освен новопривлечения Джаксън Мартинес в клуба играе и бразилският национал Паулиньо, който доскоро играеше в „Тотнъм“. През 2014 г. клубът бе воден от Марчело Липи, а звезди бяха Алберто Джилардино и Алесандро Диаманти. Тук футболната си кариера завърши и Фабио Канаваро.

Хебей Чайна Форчън, където ново попълнение е Жервиньо, е в ръцете на China Fortune Land Development. Състоянието на собственика на тази компания е около 3 милиарда долара. Новакът в китайската първа лига показа, че не се притеснява да харчи пари и освен Жервиньо взе и Стефан Мбия. Преди няколко сезона треньор пък беше светилото Радомир Антич.

Източник: Новинар.бг