Една от най-големите тънкости в управлението на един отбор е да можеш да балансираш така с финансите, че хем отборът ти е да е конкурентоспособен, хем да не затъва в дългове.
Това изисква далновидност на трансферния пазар, изразяваща се в закупуването на разумна цена на някой обещаващ играч, развиването на качествата му и продажбата му на по-богат отбор за цена, която е в пъти по-голяма от инвестираната първоначално в него. Ето и своеобразният Топ 10 на футболните „златни кокошки“.
10. Радамел Фалкао
Когато „Порто” купува Радамел Фалкао от „Ривър Плейт” през 2009 г. за 3.9 млн. паунда, португалците знаят, че са направили страхотна сделка. Колумбиецът вкарва феноменалните 72 гола в 87 мача за „драконите”, което води през 2011 г. до логичен трансфер в „Атлетико” (М). „Дюшекчиите“ дават цели 34.7 млн. паунда, което означава чиста печалба от над 30 млн. паунда за „Порто”. „Ел Тигре” запазва добрата си форма и за 2 сезона с мадридския клуб вкарва 70 гола в 91 мача. През 2013 г. той преминава в „Монако” за 50 млн. паунда, което също носи печалба на „Атлетико” (М), макар и от „скромните” 15 млн. паунда.
9. Луиш Фиго
Преминаването на Луиш Фиго от „Барселона” в „Реал” (М) е един от най-скандалните трансфери в историята на испанския футбол. Любимецът на феновете на „Барса” през 2000 г. шокира всички, след като поиска да премине на „Бернабеу”. Той веднага е намразен от каталунските поддръжници, но пък шефовете на клуба със сигурност са останали доволни, след като са теглили чертата накрая. Фиго докарва чиста печалба на клуба си в размер на почти 33 млн. паунда.
8. Джеймс Родригес
Въпреки че е най-малко познатото име в тази класация, Джеймс Родригес е истинска „златна кокошка“ за „Порто”. През лятото на 2013 г. 22-годишният колумбиец е закупен от „Монако” за цели 38.5 млн. паунда. Финансовият отдел на „драконите” буквално подскача до тавана при тази оферта и едва ли не занася на ръце Джеймс до Княжеството. Причината – той е купен през 2010 г. от „Банфийлд” за скромната сума от 5 млн. паунда, което означава чиста печалба от 33.5 млн. паунда.
7. Ернан Креспо
През 2000 г. Ернан Креспо донесе страхотна печалба на клуба си „Парма”, след като бе привлечен от „Лацио” за умопомрачителните тогава 35.5 млн. паунда. Четири сезона по-рано, през 1996 г., „пармалатите” успяват да вземат аржентинеца за скромните 2 млн. паунда от „Ривър Плейт”, което означава чисти 33.5 млн. паунда печалба в касата на клуба.
6. Златан Ибрахимович
Футболният номад Златан Ибрахимович никога не се е продавал евтино. През 2009 г. „Барса” щурмува офиса на „Интер” с чудовищно предложение – 40 млн. паунда накуп плюс Самуел Ето’о, оценяван тогава на 16.5 млн паунда. Сделката става факт, а резултатите се помнят и до днес – Ибра се провали в Испания, а „Интер” спечели всичко, включително и Шампионската лига. И не на последно място – клубът на Масимо Морати акумулира чиста печалба от 36.5 млн. паунда.
5. Единсон Кавани
Единсон Кавани не бе много резултатен в „Палермо” и затова много хора се изненадаха, когато „Наполи” плати 14 млн. паунда за услугите му. Но явно неаполитанците са знаели какво правят, тъй като уругваецът отбеляза над 100 гола в 138 мача в Неапол. Впечатляващите му игри провокираха мегабогаташите от ПСЖ да извадят оферта от 54 млн. паунда, носеща чиста печалба от 40 млн. за „Наполи”.
4. Зинедин Зидан
Когато през 1996 г. „Ювентус” взима от „Бордо” Зинедин Зидан за около 3 млн. паунда, това спокойно може да се определи като най-страхотната футболна сделка. В Торино Зизу блести в пълен блясък и някак между другото спечелва първата и единствена засега световна титла на Франция. Съвсем логично Флорентино Перес пожелава Зидан за своя „Галактикос”. Въпреки че той вече е на 29 години, „Реал” (М) не се поколебава да извади 45.8 млн. паунда през 2001 г.. Накрая всички са доволни – французинът е със статус на легенда в Мадрид, а печалбата, което носи на „Юве”, е в размер на 42.8 млн. паунда.
3. Кака
Когато „Милан” закупува младия бразилски плеймейкър Кака за 6 млн. паунда през 2003 г. от „Сао Пауло”, президентът на „росонерите” Силвио Берлускони определя трансферната сума като „фъстъчки”. И е съвсем прав. Кака се превръща в най-големия любимец на тифозите, вдъхновява тима за спечелването на Шампионската лига, а отгоре на всичко взима и „Златната топка” за 2007 г. Заради финансовите затруднения на „Милан” Кака е принуден да отиде в „Реал” (М) за 57 млн. Той не успява да покаже най-доброто от себе си в Мадрид и през това лято се завърна безплатно в „Милан”. От трансфера на бразилеца „росонерите” са на чиста печалба от 51 млн. паунда. Найс, а?

2. Кристиано Роналдо
По време на предсезонна контрола между „Спортинг” (Лисабон) и „Манчестър Юнайтед” през 2003 г. мениджърът на „Червените дяволи” сър Алекс Фъргюсън буквално се влюбва в голобрадия младок Кристиано Роналдо. Следват бързи преговори, след които шотландецът вади 12.24 млн. паунда и взема крилото на „Олд Трафорд”, който моментално става звезда. Дългогодишното ухажване от страна на „Реал” (М) най-накрая дава резултат през 2009 г. и Кристиано е закупен с трансферен рекорд от 80 млн. паунда и огромна печалба за „Юнайтед” от близо 70 млн. паунда.
1. Гарет Бейл
От класацията досега стана ясно едно – ако искаш печалба, продавай на „Реал” (М). Явно това си е повтарял и президентът на „Тотнъм” Даниел Леви, докато е мислил къде и за колко да продаде звездата си Гарет Бейл. Закупен в ранна възраст от „Саутхемптън” за 7 млн. паунда, Бейл направи страхотни сезони на „Уайт Харт Лейн” и бе прилапан за цели 85.3 млн. паунда от „Реал” (М), което донесе на „шпорите” печалба от 78.3 млн. паунда. Питате се дали има някой недоволен от сделката с Бейл? Отговорът е „да“. Първият му клуб „Саутхемптън” е имал избор при трансфера на уелсеца в „Тотнъм” – или да получи 7 млн. в кеш, или 5 млн. в кеш и 20% от следващ трансфер. Мъдрите глави на Южния бряг решават, че надали гласеният при тях за ляв бек Бейл някога ще струва повече от 10 млн. паунда, и затова предпочитат 2 млн. в кеш. Преценка, която им коства цели 20 млн. паунда.
Така НЕ се прави
За десерт един антипример. На 31 януари 2011 г. „Челси” закупи Давид Луиш от „Бенфика” за сумата от около 25 млн. евро, като даде в допълнение за сделката и правата на сръбския халф Неманя Матич, оценен от Моуриньо на едва 5 млн. евро. По-малко от три години по-късно, само преди 2 седмици, „Челси” реши, че има огромна нужда именно от Матич, и си го купи обратно от „Бенфика” за нови 25 млн. евро. Имали – дали.
Източник: Новинар.бг